مهدیه آمل

مهدیه شهرستان آمل درسال 1335 تاسیس وشروع به کار کرده است

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

بانک رسانه مهدیه آمل

بایگانی

نويسندگان

پربحث ترين ها

حسینیه

معرفی کتاب مهدوی

پیوندهای تصویری

bayanbox.ir bayanbox.ir bayanbox.ir

پيوندها

شهدای شاخص

سایت علما و مراجع

گالری تصاویر
۰

پیام رهبری انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام

 بخش خبری مهدیه آمل رهبری انقلاب

پیام رهبری انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام

پیام رهبری انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام به حجاج بیت الله الحرام، وحدت و معنویت را دو پایه اساسی حج و دو عامل عزت و سعادت امت اسلامی خواندند و با تأکید بر پیامدهای درخشان رشد بیداری و خودآگاهی اسلامی و بروز پدیده شگرف مقاومت‌، خاطرنشان کردند: غرب مستکبر در منطقه حساس ما و اخیراً در همه جهان روز‌به‌روز ضعیف‌تر شده است، البته از کید دشمن حتی یک لحظه نباید غفلت کرد و باید با تلاش و هشیاری، امید و اعتماد به نفس را که بزرگ‌ترین سرمایه برای ساختن آینده است، افزایش دهیم.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که صبح امروز (جمعه) حجت‌الاسلام والمسلمین نواب (نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی) آن را در صحرای عرفات قرائت کرد، به این شرح است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
والحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد المصطفی و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین

خدای عزیز و حکیم را سپاس میگوییم که موسم مبارک حج را بار دیگر میعاد ملّتهای مسلمان قرار داد و این مسیر فضل و رحمت را به روی آنان گشود. امّت اسلامی اکنون بار دیگر میتواند وحدت و یکپارچگی خود را در این آئینه‌ی شفّاف و ابدی مشاهده کند و از انگیزه‌‌های تشتّت و تفرّق روی بگرداند.

وحدت مسلمانان یکی از دو پایه‌ی اساسی حج است که چون با ذکر و معنویّت ــ که پایه‌ی اساسی دیگر این فریضه‌ی پُر راز و رمز است ــ همراه شود، میتواند امّت اسلامی را به اوج عزّت و سعادت برساند و آن را مصداق «وَ لِلَّهِ العِزَّةُ وَ لِرَسولِهِ وَ لِلمُؤمِنین»(۱) قرار دهد. حج، ترکیبی از این دو عنصر سیاسی و معنوی است؛ و دین مقدّس اسلام آمیزه‌ی پُرشکوه و باعظمتی از سیاست و معنویّت است.

دشمنان ملّتهای مسلمان در تاریخ اخیر، کوشش انبوهی را برای سست کردن این دو اکسیر زندگیبخش، یعنی وحدت و معنویّت، در میان ملّتهای ما به کار گرفته‌اند. معنویّت را با ترویج سبک زندگی غربی که تهی از روح معنوی و برآمده از کوته‌بینی مادّی است، کمرنگ و بی‌رمق میکنند، و وحدت را با گسترش و شدّت بخشیدن به انگیزه‌های موهوم تفرقه مانند زبان و رنگ و نژاد و جغرافیا به چالش میکشند.

امّت اسلامی که اکنون نمونه‌ی کوچک آن در مراسم نمادین حج دیده میشود، باید با همه‌ی وجود، به مقابله برخیزد؛ یعنی از سویی یاد خدا، کار برای خدا، تدبّر در کلام خدا، اعتماد به وعده‌های خدا را در ذهنیّت همگانی خویش تقویت کند، و از سویی بر انگیزه‌‌های تفرّق و اختلاف فائق آید.

آنچه امروز با قاطعیّت میتوان گفت، آن است که شرایط کنونی جهان و جهان اسلام برای این تلاش ارزشمند از همیشه مساعدتر است.

زیرا اوّلاً امروز نخبگان و بسیاری از توده‌های مردم در کشورهای اسلامی به ثروت عظیم معرفتی و معنوی خود توجّه یافته و به اهمّیّت و ارزش آن پی برده‌اند. امروز دیگر لیبرالیسم و کمونیسم به عنوان مهمترین ارمغان تمدّن غرب، جلوه‌گریِ صد سال پیش و پنجاه سال پیش را ندارد. آبروی دموکراسیِ پول‌محورِ غربی با علامت سؤالهای جدّی روبه‌رو است و متفکّران غربی اعتراف میکنند که به سرگردانی معرفتی و عملی دچارند. در دنیای اسلام، جوانان، اندیشمندان، مردان علم و دین با مشاهده‌ی این وضعیّت، به دیدگاهی نو درباره‌ی ثروت معرفتی خود و نیز به خطوط سیاسی رایج در کشورهای خود دست می‌یابند .. و این همان بیداری اسلامی است که همواره از آن یاد میکنیم.

ثانیاً این خودآگاهی اسلامی، پدیده‌ای شگرف و معجز‌آسا در قلب دنیای اسلام آفریده است که قدرتهای استکباری در برابر آن بشدّت دچار مشکلند. نام این پدیده «مقاومت» و حقیقت آن، بُروز قدرت ایمان و جهاد و توکّل است. این پدیده همان است که درباره‌ی نمونه‌ای از آن در صدر اسلام، این آیه‌ی شریفه نازل شد: اَلَّذینَ قالَ لَهُمُ النّاسُ اِنَّ النّاسَ قَد جَمَعوا لَکُم فَاخشَوهُم فَزادَهُم ایمانًا وَ قالوا حَسبُنَا اللهُ وَ نِعمَ الوَکیلُ* فَانقَلَبوا بِنِعمَةٍ مِنَ اللهِ وَ فَضلٍ لَم یَمسَسهُم سوءٌ وَ اتَّبَعوا رِضوانَ اللهِ وَ اللهُ ذو فَضلٍ عَظیم.(۲) صحنه‌ی فلسطین یکی از جلوه‌گاه‌های این پدیده‌ی شگفت‌انگیز است که توانسته رژیم طغیانگر صهیونیست را از حالت تهاجمی و عربده‌کشی به وضعیّت دفاع و انفعال بکشاند و مشکلات سیاسی و امنیّتی و اقتصادی آشکار کنونی را بر آن تحمیل کند. نمونه‌های درخشان دیگر مقاومت را میتوان در لبنان و عراق و یمن و برخی نقاط دیگر بوضوح مشاهده کرد.

ثالثاً در کنار این همه، امروز دنیا شاهد یک الگوی موفّق و یک نمونه‌ی سرافراز از قدرت و حاکمیّت سیاسی اسلام در ایران اسلامی است. ثبات و استقلال و پیشرفت و عزّت جمهوری اسلامی، حادثه‌ای بس عظیم و پُرمعنی و جذّاب است که میتواند اندیشه و احساس هر مسلمان بیدار را به خود جلب کند. ناتوانیها و عملکرد‌های بعضاً خطای ما کارگزاران این نظام که دستیابی کامل به همه‌ی برکات حکومت اسلامی را به تأخیر انداخته، هرگز نتوانسته است پایه‌های مستحکم و گامهای استواری را که نشئتگرفته از اصول اساسی این نظام است متزلزل سازد و پیشرفت مادّی و معنوی را متوقّف کند. در صدر فهرست این اصول اساسی، حاکمیّت اسلام در قانونگذاری و اجرا، تکیه بر آراء مردمی در مهمترین مسائل مدیریّتی کشور، استقلال سیاسی کامل، و عدم رکون(۳) به قدرتهای ستمگر قرار گرفته است؛ و همین اصول است که میتواند محلّ اجماع ملّتها و دولتهای مسلمان قرار گیرد و امّت اسلامی را در جهت‌گیریها و همکاریها یکپارچه و متّحد سازد.

اینها زمینه‌‌ها و عواملی است که اوضاع مساعد کنونی دنیای اسلام را برای حرکت یکپارچه و متّحد فراهم آورده است. دولتهای مسلمان، و نخبگان دینی و علمی، و روشنفکران مستقل، و جوانان حقیقت‌جو بیش از همه باید به بهره‌گیری از این زمینه‌های مساعد بیندیشند.

طبیعی است که قدرتهای استکباری و بیش از همه آمریکا، از چنین گرایشی در دنیای اسلام نگران باشند و همه‌ی امکانات خود را در رویارویی با آن به کار برند .. و اکنون چنین است. از امپراتوری رسانه‌ای و شیوه‌های جنگ نرم، تا جنگ‌افروزی و شعله‌ور ساختن جنگهای نیابتی، تا وسوسه‌گری و خبرچینی سیاسی، و تا تهدید و تطمیع و رشوه .. همه و همه از سوی آمریکا و دیگر مستکبران به کار گرفته میشود تا دنیای اسلام را از مسیر بیداری و سعادت خود جدا کنند. رژیم جنایتکار و سیه‌روی صهیونیست در این منطقه هم یکی از ابزارهای این تلاش همهجانبه است.
به فضل و اراده‌ی الهی این تلاشها در بیشتر موارد ناکام مانده و غرب مستکبر در منطقه‌ی حسّاس ما و اخیراً در همه‌ی جهان روزبهروز ضعیفتر شده است. پریشانی و ناکامی آمریکا و همدست جنایتکار او یعنی رژیم غاصب در منطقه را میتوان در صحنه‌ی حوادث فلسطین و لبنان و سوریه و عراق و یمن و افغانستان بوضوح تماشا کرد.

در نقطه‌ی مقابل، جهان اسلام مملوّ از جوانان پُرانگیزه و بانشاط است. بزرگترین سرمایه برای ساختن آینده، امید و اعتماد به نفْس است که امروز در جهان اسلام بویژه در کشورهای این منطقه موج میزند .. همه وظیفه داریم این سرمایه را حفظ کنیم و افزایش دهیم.

با اینهمه، از کید دشمن یک لحظه نباید غفلت ورزید؛ از غرور و غفلت بپرهیزیم و بر تلاش و هشیاری خود بیفزاییم .. و در همه حال، با توجّه و تضرّع از خدای قادر و حکیم کمک بخواهیم. حضور در مراسم و مناسک حج، فرصت بزرگی است برای توکّل و تضرّع، و نیز برای تفکّر و تصمیم.

برادران و خواهران مسلمان خود در سراسر جهان را دعا کنید و توفیق و پیروزی آنان را از خدا بخواهید. هدایت و کمک الهی به این برادرتان را هم در ادعیه‌ی زاکیه‌ی خود بگنجانید.
 
والسّلام علیکم و رحمةالله
سیّدعلی خامنه‌ای    
۵ ذیالحجّة ۱۴۴۳    
۱۴ تیر ۱۴۰۱       

 سوره‌ی منافقون، بخشی از آیه‌ی ۸؛ «... و[لی] عزّت از آنِ خدا و از آنِ پیامبر او و از آنِ مؤمنان است ...»
 سوره‌ی آل‌عمران، آیات ۱۷۳ و ۱۷۴؛ «همان کسانى که [برخى از] مردم به ایشان گفتند: "مردمان براى [جنگ با] شما گرد آمده‌اند پس، از آنان بترسید." و[لى این سخن] بر ایمانشان افزود و گفتند: "خدا ما را بس است و نیکو حمایتگرى است." پس با نعمت و بخششى از جانب خدا، [از میدان نبرد] بازگشتند، در حالى که هیچ آسیبى به آنان نرسیده بود، و همچنان خشنودى خدا را پیروى کردند، و خداوند داراى بخششى عظیم است.»
 تمایل
The following is the full text of Imam Khamenei's message to the 2022 Hajj Pilgrimage

In the Name of God, the Beneficent, the Merciful

Praise be to God, Lord of the Worlds, and peace and blessings be upon our Master, Prophet Muhammad, upon his Pure Progeny, and upon his chosen Companions.

Hajj: A symbol of the unity of the Islamic nation

Praise God, the Almighty and Wise, for once again having made the blessed month of Dhu al-Hijjah a meeting place for the Muslim nations and for having made this path of His grace and mercy available to them. The Islamic nation can once again observe its unity and harmony in this clear, timeless mirror, and [take this opportunity to] turn away from factors that lead to disunity and division.

Unity and spirituality: Basic foundations of Hajj

The unity of the Muslim nation is one of the two basic foundations of the Hajj Pilgrimage. When this foundation is combined with spirituality and remembering God (dhikr) – which together comprise the other basic foundation of this religious duty, which is full of secrets – they can take the Islamic nation to attain the heights of honor and felicity. They can enable it to become an example of [the verse], “All might belongs to Allah and His Messenger and the believers.” [Qur’an 63:8] Hajj is a combination of these two political and spiritual elements. And the sacred religion of Islam is a glorious, majestic fusion of the political and spiritual spheres.

The enemies’ efforts to undermine the foundations of the Islamic nation's honor, and the Islamic nation's duty to counteract such efforts

In recent history, the enemies of Muslim nations have undertaken an extensive drive to weaken the two bolstering elixirs of Islamic unity and spirituality among our nations. The enemies of Islam strive to weaken spirituality by promoting a western lifestyle that is devoid of spirituality and which is rooted in a short-sighted, materialistic vision of the world. They strive to undermine Islamic unity by promoting and promulgating baseless factors that foster division, such as [differences in] language, color, race, and geography.

The Islamic nation, a small portion of which can now be seen in the symbolic ritual of Hajj, must rise up against this with every ounce of its being. This means on the one hand, we must increase remembrance of God, work for God, contemplation on God's words, and our trust in His promises in all of our minds. And on the other hand, everyone must work to overcome the factors that foster division and disunity.

The Islamic world is ready for unity and the prerequisites for it

What can be said with certainty today is that the current situation of the world and of the Islamic world is readier for this valuable effort than ever.

1. Islamic Awakening

The first reason is that the elites and much of the general population in Islamic countries are now aware of the great wealth of their religious understanding and spiritual heritage, and of its significance and value. Today, liberalism and communism, the most significant contributions of Western civilization, no longer have the same appeal they did 100 years or 50 years ago. The credibility of capital-driven Western democracy is being seriously questioned, and Western thinkers admit they are at a theoretical and practical loss. By observing this situation, young people, intellectuals, scientists, and religious scholars within the world of Islam are able to gain new perspectives on the wealth and value of their own knowledge, as well as on the mainstream political currents in their own countries. This is the "Islamic Awakening" that we continually refer to.

2. The phenomenon of Resistance

Secondly, this Islamic self-awareness has created a wondrous, miraculous phenomenon in the very heart of the Islamic world, and this poses serious problems for the Arrogant Powers. The name of this phenomenon is "Resistance," and its reality is manifested in the power of faith, struggling on the path of God, and relying on Him. This is the same phenomenon about which the following noble verses were revealed in the formative period of Islam:

Those to whom the people said, “All the people have gathered against you, so fear them.” That only increased them in faith, and they said, “Allah is sufficient for us, and He is an excellent trustee.” So they returned with Allah’s blessing and grace, untouched by any harm. They pursued the pleasure of Allah, and Allah is the dispenser of a great grace. [Qur’an 3:173-174]

The situation in Palestine is one of the manifestations of this amazing phenomenon that has been able to bring down the rebellious Zionist regime from its state of aggression and howling to a defensive, passive stance and impose on it the current, obvious array of political, security, and economic problems that it faces. Other brilliant examples of Islamic Resistance can be clearly seen in Lebanon, Iraq, Yemen and some other places.

3) Political governance in the Islamic Republic of Iran

Thirdly, in addition to these other factors, the world is currently witness to a successful model and proud example of power and political Islamic governance in Islamic Iran. The stability, independence, progress, and honor of the Islamic Republic is a great, significant, striking phenomenon that can attract the thoughts and feelings of every conscious Muslim. The inabilities and at times mistaken actions of the officials of this system – mistakes which have postponed the attainment of all the blessings of Islamic governance – have never been able to shake the solid foundations or to stop the firm steps that have been taken in the path of the material and spiritual progress [of the Islamic Republic], as these are inspired by the basic principles of this system.

The following factors are to be found at the top of the list of these basic principles: the sovereignty of Islam in the legislative and executive branches of governance, reliance on the vote of the people in the country's most important administrative matters, complete political independence and refusing to rely on any oppressive powers. These principles can be the basis for a consensus between Muslim nations and governments, and they have the potential to bring unity and harmony to the Islamic nation in its direction and cooperation.

These are the principles and factors that have fostered favorable conditions in the Islamic world for a harmonious, unified movement. More than anyone else, Muslim governments, religious and scientific elites, independently-minded intellectuals, and the truth-seeking youth should think about taking full advantage of these favorable conditions.

The Arrogant Powers’ tools for confronting the Muslim’s unity

It is natural for the Arrogant Powers, and the United States more than anyone else, to be worried about such a trend in the Islamic world and for them to employ all their resources in order to confront it. And this is what we are seeing. The tactics they employ range from dominating the media and soft warfare, to warmongering and starting proxy wars, political espionage and acts of inducement, and threatening, bribing and other forms of enticement. Each and every one of these tactics is employed by the United States and other Arrogant Powers to separate the Islamic world from its rightful path of awakening and felicity. The criminal, disgraceful Zionist regime in this region is yet another tool they use for this all-out effort.

These efforts have failed in most cases, thanks to God's grace and His will. And the Arrogant West has become weaker by the day in our sensitive region and, more recently, throughout the whole world. The distress and failure of the United States and its criminal accomplice, the usurper [Zionist] regime in the region, can clearly be seen in the recent events of Palestine, Lebanon, Syria, Iraq, Yemen and Afghanistan.

Assets for building the future of the Islamic world and its undermining factors

On the other hand, the Islamic world is brimming with motivated, energetic young people. The greatest assets for building the future are hope and self-confidence. Today, these assets are abundant in the Islamic world, especially in this region. We all have a duty to protect and increase these precious assets.

However, we should not neglect the enemy's stratagems for a single moment. Let us avoid pride and negligence, and let us increase our alertness and efforts. And at all times, let us attentively beseech the Almighty, Wise God for His help. Participating in Hajj and its rituals provides a great opportunity for relying on God and beseeching Him, as well as for deliberation and decision-making.

Pray for your Muslim brothers and sisters around the world, and ask for their success and victory. Please ask for divine guidance and help for this brother of yours in your pure prayers.

 

May God's peace and mercy be upon you

Sayyid Ali Khamenei

Dhu al-Hijjah 5, 1443

July 5, 2022

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی